Nic tak bardzo nie szpeci człowieka, jak brzydkie, czarne od niemycia, krzywe i dziurawe zęby. W dzisiejszych czasach, gdy dba się o swój wizerunek niemalże do przesady, brak dbałości o ten istotny aspekt może wykluczyć daną osobę z jakichkolwiek stosunków społecznych. Zaniedbanie higieny jamy ustnej stanowi też często przyczynę wielu poważnych chorób całego organizmu. Z tego wynika, że należy od najmłodszych lat regularnie czyścić zęby i odwiedzać jak najczęściej dentystę.

Ładny uśmiech u małego dziecka

Dzieci uczą się, jak dbać o zęby, od rodziców oraz dentystów – ważne jest więc, by maluchy cały czas miały dobry przykład i nie wychowywały się w lęku przed stomatologiem. Wspólne czyszczenie zębów z rodzicami i rodzeństwem, wybieranie ładnych szczoteczek, przyjemnie pachnących past to coś, co dziecko polubi i doceni – będzie więc z chęcią naśladować bliskich i wejdzie w nawyk częstego szorowania zębów. Ważne są też regularne wizyty u dentysty, czy to profilaktyczne, czy to powiązane z zabiegami różnego rodzaju. Nie zawsze są przyjemne, ale warto postarać się, przynajmniej do czasu osiągnięcia przez dziecko wieku szkolnego, unikać skojarzenia stomatologa z bolesnym borowaniem czy innymi czynnościami. Nowoczesne metody znieczulania i podejście niektórych dentystów czynią w tym zakresie cuda. Dzięki temu dziecko nie będzie się bało gabinetu ani jego wyposażenia i w przyszłości nie pominie żadnej profilaktyki.

Nowoczesne osiągnięcia stomatologii a zdrowie jamy ustnej
W dzisiejszych czasach dbanie o piękne, zdrowe zęby nie jest trudne, zwłaszcza że w aptekach czy drogeriach można kupić mnóstwo przeróżnych past, szczoteczek i innych potrzebnych akcesoriów – płynów odświeżających, nici dentystycznych i innych. Problematyczne nie jest też znalezienie lekarza dentysty pierwszego kontaktu. Dostępni są specjaliści od leczenia kanałowego, protez, krzywego zgryzu i wielu innych, kolejki nie irytują, bo z lekarzem umawia się na konkretną godzinę. Oczywiście w najlepszej sytuacji są osoby mieszkające w dużych miastach, ale i mniejsze miejscowości są coraz lepiej wyposażone. Warto wspomnieć też o tym, co znajduje się w przeciętnym gabinecie stomatologicznym. Nie należy już bać się nieprzyjemnego aspektu wizyty, bo nie dość, że dentysta posługuje się bardzo precyzyjnymi, nowoczesnymi urządzeniami, to jeszcze pacjent ma do wyboru kilka metod skutecznego znieczulenia. Niektóre zabiegi trwają teraz znacznie krócej i nie powodują przykrych konsekwencji po upływie czasu.

Czynnik ludzki

Jak się okazuje, przyczyną problemów z zębami jest najczęściej lenistwo lub niedostateczna wiedza człowieka. Wystarczy pamiętać o regularnym myciu zębów i profilaktycznych wizytach u dentysty, by na długi, długi czas zachować piękny i biały uśmiech. Zaniedbania w tej kwestii mają niestety poważne konsekwencje. Chociaż nowoczesna stomatologia radzi sobie coraz lepiej z ubytkami i brakami w uzębieniu, własne zęby zachowane w dobrym stanie są nie do zastąpienia pod względem wygody i jakości korzystania.