Brzydkie wypryski w rejonach twarzy czy dekoltu to zmora niejednego człowieka w okresie dojrzewania. Za niechciane zmiany skórne odpowiedzialna jest bardzo uciążliwa, przewlekła choroba zapalna mieszków łojowo-włosowych, nazywana trądzikiem. Dolegliwość zwykle dotyka ludzi w wieku dojrzewania – dziewczęta między czternastym a siedemnastym rokiem życia oraz u chłopców między szesnastym a dziewiętnastym rokiem życia.

Podłoże tworzenia się trądziku młodzieńczego
Za pojawianie się pryszczy najczęściej odpowiedzialne są hormony – androgeny. Hormony te pobudzają się właśnie w okresie dojrzewania, co źle wpływa na kondycję skóry. Powiększone gruczoły łojowe, produkują zbyt dużą ilość łoju, co prowadzi do pojawiania się pryszczy. Trądzik młodzieńczy pojawia się zwykle na twarzy, jednak nie jest to pewnik, bowiem może tworzyć się również w rejonach pleców, dekoltu, ramion i pośladków.
U młodych osób trądzik może jednak brać początek także z innych przyczyn. Wśród nich można by wyliczyć alergie pokarmowe, pasożyty, reakcje na przyjmowanie leków lub nieodpowiednie dbanie o skórę twarzy, co skutkuje zapychaniem gruczołów łojowych i w efekcie pojawianiem się pryszczy.

Jakie są objawy trądziku i jak z nim walczyć
Trądzik przybiera postać zaskórników, zaczerwień skóry, ognisk zapalnych, krostek czy też grudek. W niektórych przypadkach zmiany skórne rozwijają się do tego stopnia, że zaczynają tworzyć się nacieki ropne, torbiele oraz cysty, po których w licznych przypadkach pozostają szpetne blizny potrądzikowe. A usunięcie takich blizn jest już bardzo trudne i wymaga specjalistycznych kuracji.
W leczeniu trądziku duże znaczenie ma właściwa diagnostyka, dlatego dobrze jest przedyskutować ten problem z dermatologiem lub endokrynologiem. W przypadku trądziku grudkowo-ogólnego leczenie polega na stosowaniu antybiotyków miejscowych oraz ogólnych. Natomiast, kiedy ma się do czynienia z trądzikiem ropowiczym, należy też często używać izotretynoinę, która wspomaga zminimalizować ilość wydzielanego sebum i mikroorganizmów.
Przy miejscowym leczeniu trądziku młodzieńczego stosuje się przede wszystkim maści, kremów oraz żeli, mających w sobie retinoidy, nadtlenek benzoilu, antybiotyki i kwas azelainowy. Osoby, które zmagają się z problemem bardzo intensywnego trądziku, podejmują zwykle leczenia doustne. Leczenie polega na zażywaniu wskazanych antybiotyków, pigułek antykoncepcyjnych, medykamentów przeciwzapalnych czy przeciwzaskórnikowych. W pewnych przypadkach zaleca się również zabiegi oczyszczające, specjalistyczne peelingi czy terapie laserowe.