Jak leczyć trądzik – to pytanie, które z pewnością stawiało sobie większość osób i które dotyczy kolejnych pokoleń nastolatków oraz dojrzałych ludzi. Bowiem mimo tego, że pozornie może wydawać się, że jest to dość błaha dolegliwość, okazuje się ona uciążliwa w leczeniu i przysparzająca mnóstwa cierpienia, powodowanego silnym dyskomfortem psychicznym.
Pierwszą i kluczową sprawą, jaką trzeba sobie uświadomić podczas walki z trądzikiem, jest fakt, że trądzik koniecznie TRZEBA LECZYĆ. Nieleczony, zazwyczaj staje się prawdziwym koszmarem. To dolegliwość, która wymaga wizyty u dermatologa i pomocy profesjonalisty – lekarza dermatologa.
Tylko za pomocą odpowiedniego leczenia uda się uniknąć brzydkich i trwałych zmian skórnych, jak na przykład blizny, czy przebarwienia.

Zabiegi wykonywane w domu
Dobrze, jeżeli wizytę u lekarza uzupełnisz domowymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Należy jednak pamiętać, że poprzestanie tylko na samodzielnie wykonywanych zabiegach domowych przy zaawansowanych zmianach skórnych, nie będzie wystarczająco skuteczne. mogą one okazać się efektywne głównie przy bardzo drobnej postaci trądziku. Jeżeli stopień zaawansowania choroby jest znaczny, wtedy niezbędna staje się wizyta u dermatologa.

Jak leczyć?
Im trądzik jest bardziej zaawansowany, tym bardziej skomplikowane jest leczenie. Lekarz dermatolog dobierze odpowiednie leki, zwłaszcza zaś preparaty posiadające w swym składzie izotretinoinę. To preparaty, które złuszczają martwy naskórek a także doskonale regulują pracę gruczołów łojowych.
Lecząc, kluczową sprawą jest, by nie zniechęcać się faktem, że w krótkim czasie nie widać efektów. To proces długotrwały, który wymaga cierpliwości i systematyczności, jednak wysoce skuteczny, oczywiście przy założeniu że będziemy ściśle przestrzegać zasad leczenia.
Wyróżnia się dwa główne sposoby leczenia trądziku:
– miejscowe – przy niewielkich i łagodnych i średnich zmianach. Wówczas stosowane są kremy, maści, żele i rozmaite preparaty do użytku zewnętrznego – nakładane bezpośrednio na wypryski.
– leczenie ogólne – poprzez preparaty doustne. To leczenie, które stosuje się podczas nasilonych zmian trądzikowych.

Warto oprócz leczenia typowo dermatologicznego postawić też na różnego rodzaju profesjonalne zabiegi kosmetyczne. Dobre rezultaty przynosi na przykład piling medyczny, mikrodermabrazja, czy też – jeżeli jest taka konieczność – redukcja blizn za pomocą zabiegów laserowych.
Lecząc trądzik, należy pamiętać iż absolutnie nie wolno wyciskać, czy też gnieść zmian trądzikowych. Skutkiem tego rodzaju działań będą tylko szpecące blizny i pogłębienie zmian oraz rozszerzenie stanu zapalnego skóry.
Warto stosować tez do pielęgnacji łagodne preparaty apteczne, zaś twarz należy myć delikatnymi, antybakteryjnymi żelami i piankami, które nie będą dodatkowo podrażniać. Umytą twarz powinno się też przetrzeć tonikiem bezalkoholowym, natomiast na koniec nałożyć na twarz delikatny krem nawilżający. Dobre rezultaty przynosi ponadto stosowanie maseczek i peelingów oczyszczających na skórę twarzy, jednak nie więcej niż raz, lub dwa w tygodniu.