Trądzik u osób młodych powodują zaburzenia hormonalne czasu dojrzewania. Niemal każdy nastolatek borykał się z tą dolegliwością i w występowaniu trądziku młodzieńczego, ciężko jest dopatrywać się jakichś innych przyczyn niż hormony. Niemniej jednak pomimo naturalności tego zjawiska, ciężko zaakceptować pojawiające się na twarzy pryszcze. Z tego względu też i dążenie do usunięcia trądziku.

Co ciekawe, mimo że do dyspozycji mamy mnóstwo tabletek na trądzik i preparatów przeciwtrądzikowych, to walka nie jest łatwa. W dalszym ciągu jeszcze nie ma stuprocentowo skutecznego antidotum na wypryski – pigułki na trądzik i pozostałe środki niestety nie działają na każdego.

Tabletki na trądzik, czyli ogólne zapobieganie trądzikowi

Na wysypkę trądzikową da się działać dwutorowo. I choć pierwszą kategorią produktów, po jaką sięga zdecydowana większość nastolatków, są rozmaitego rodzaju płyny i kremy, to pigułki na trądzik powinny stanowić podstawę kuracji. Mowa tu zarazem o pigułkach dostępnych z zaleceń lekarza, jak i tych, które można kupić bez recepty.

Te pierwsze z nich są z reguły zaawansowanymi lekami o silnym oddziaływaniu na organizm. Te drugie – nie posiadają licznych skutków ubocznych właściwych medykamentom, a mogą zadziałać równie intensywnie, tyle tylko, iż efekty ich oddziaływania na organizm ludzki są niestety przesunięte w czasie i można je zauważyć dopiero po dłuższym regularnym stosowaniu.

Smarowidła przeciw trądzikowi, czyli kuracja doraźna

Aplikowanie specyfików o działaniu miejscowym, czyli takich przeznaczonych do pielęgnacji lub leczenia cery, także jest jak najbardziej zasadne. Takie preparaty zwykle posiadają mocne działanie oczyszczające i zabijające bakterie i są w stanie znacząco zredukować objawy dolegliwości trądzikowych. Trzeba jednak pamiętać, że trądzik wywołują zaburzenia hormonalne, a to pigułki na trądzik są w stanie ustabilizować szalejące hormony w organizmie młodego człowieka, który dojrzewa.