Czas dorastania niesie ze sobą wiele niedogodności zarówno dotyczących sfery psychicznej jak i fizycznej. W tej drugiej niewątpliwie prym wiedzie wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość, która pojawia się u większości dojrzewających młodych ludzi -jest nią trądzik. W pierwotnym stadium przypadłości trądzik cechuje się obecnością zaskórników zwanych także wągrami, następnie pojawiają się grudki i krostki, aż w ostatnim stadium można zaobserwować sino- czerwone guzki które wypełnia ropa, po zakończonym procesie gojenia mogą pozostawać po nich blizny.

Jak poradzić sobie z trądzikiem? Kluczem do wyleczenia jest oczywiście właściwa higiena, jednak warto także zastosować żel czy maść na trądzik. Co jest stosowane najczęściej?

Nie ma wątpliwości co do tego, że są to maści zawierające sterydy i antybiotyki. Na rynku dostępne są również maści zawierające jednocześnie antybiotyk i steryd. Ta grupa maści jest bardzo skuteczna, jednak posiada także sporo działań niepożądanych. W przypadku sterydów mogą pojawić się przebarwienia albo stać się „cieńsza” i mogą też wystąpić problemy z układem krwionośnym, zaś w przypadku antybiotyków mogą występować grzybice oraz zjawisko uodpornienia. Dlatego też maści te nie powinny być stosowane długotrwale. Należy także wiedzieć, że nie powinno stosować się ich w łagodnych postaciach trądziku, w których nie występuje silny stan zapalny, bowiem wtedy ryzyko pojawienia się działań niepożądanych będzie wyższe niż szansa wyleczenia trądziku. Dla łagodnych postaci zalecane są raczej maści zawierające witaminę A albo cynk.

Na samo zakończenie warto nadmienić, że bez względu na to, jaki rodzaj trądziku wystąpi, to warto udać się do sprawdzonego lekarza dermatologa cieszącego się pozytywnymi recenzjami wśród pacjentów, aby ten wybrał właściwe leki. Należy także trzymać się zasad higieny oraz wyeliminować z diety potrawy ostre, słone i tłuste oraz słodycze.