Znakomita większość naszej populacji ma nieprzyjemne doświadczenia z trądzikiem, który najczęściej objawia się w wieku dojrzewania i potrafi towarzyszyć naszej skórze do 35 roku życia, a w wyjątkowych przypadkach nawet dłużej. Kiedyś zbagatelizowany, był w istocie zmorą tych, którzy borykali się z jego ostrymi postaciami. Aktualnie ustosunkowanie się do tej dolegliwości skórnej jest kompletnie inne – bazuje na właściwym, zindywidualizowanym leczeniu i wprowadzeniu regularnych i właściwych zabiegów pielęgnacyjnych.

W jakich przypadkach stosować kurację?

Niezaprzeczalnym faktem jest w dużej liczbie przypadków trądzik jest niegroźny, a jego wysiew jest niezbyt duży, jednak w ciężkich przypadkach może powodować powstawanie blizn oraz deformacji skóry. U pacjentów z poważnym przebiegiem schorzenia niezbędne jest wcielenie w życie specjalistycznego leczenia farmakologicznego, które efektywnie rozprawia się z problemem. Jednymi z podstawowych rekomendacji do podjęcia takiego leczenia są: zmiany zapalne skóry, duży stan zapalny, przebarwienia pozapalne, bliznowacenie, a ponad to guzki, krostki oraz ropne grudki.

Metodyka prowadzenia kuracji

Zanim zostanie przepisany nam wybrany lek, obowiązkowe jest przeprowadzenie szczegółowego badania lekarskiego oraz na jego podstawie, w ścisłej korelacji od objawów klinicznych oraz uwarunkowań, dopasowuje się odpowiednie medykamenty. Działanie na wielu płaszczyznach — przeciwzapalnej, przeciwbakteryjnej i przeciwłojotokowej – przynosi zdecydowanie bardziej zadowalające rezultaty, niż sięganie po rozwiązania mniej kompaktowe. W przypadku trądziku ważny jest moment rozpoczęcia działania.

Bezspornie im szybciej rozpocznie się kurację, tym lepsze efekty uzyskamy. Błędnym jest myślenie, że problem sam się rozwiąże, a wyczekiwanie, aż zmiany skórne pojawią się na znacznej części zmienionej chorobowo skóry, tworzy następne poważne problemy.

W leczeniu środkami farmakologicznymi stosuje się kontaktowe działanie retinoidami, a w trudnych przypadkach stosuje się antybiotykoterapię, kojarzoną z kuracją izotretynoinową (pochodna Wit. A). Antybiotyki powinny zatrzymać namnażanie się bakterii i w ten sposób zapobiec ich dalszej kolonizacji na skórze Podczas, gdy mamy do czynienia z pryszczami w niezaostrzonej postaci grudek i krostek wystarczającym jest punktowe stosowanie leczniczego specyfiku, natomiast w pozostałych przypadkach konieczne jest leczenie doustne. Pochodne witaminy A są stosowane przy dużej odporności organizmu pacjenta na same antybiotyki.

Zazwyczaj polecana terapia hormonalna nadal wywołuje u części pacjentów wiele sprzecznych myśli, w zupełności niepotrzebnie – jest ona nie tylko bezpieczna, ale bardzo skuteczna. Polega ona na antagonizowaniu androgenów – męskich hormonów. Podczas leczenia stosuje się spironolakton lub doustne leki antykoncepcyjne.

Istotna ciągłość leczenia

Biorąc się za leczenie, należy pamiętać, że zawsze jest ono długotrwałe oraz wymaga zdyscyplinowania ze strony osoby, która się podjęła leczenia. Istotną wiadomością, o której często się zapomina, jest fakt, że rozpoczęcie leczenia może spowodować tymczasowe pogorszenie się stanu naszej cery. To całkowicie normalne, zwłaszcza jeśli pacjent jest pod stałą kontrolą lekarza dermatologa. Nowe zmiany trądzikowe są rezultatem otwierania się oraz oczyszczania niewidocznych wcześniej mikrozaskórników. Absolutnie nie można bez spotkania z lekarzem zakańczać leczenia, a wszystkie niepokojące objawy trzeba konsultować z lekarzem, który prowadzi naszą terapię.

6 mar Brak komentarzy admin Marchingband , , , ,