Mimo że w dzisiejszych czasach dostępne jest całe mnóstwo różnych lekarstw, suplementów, zdrowych produktów, a swoje usługi oferuje duże grono lekarzy, specjalistów z różnych dziedzin, nie jest łatwo zadbać o swoje zdrowie. Jedną z dość popularnych przypadłości, szczególnie w wieku nastoletnim, jest trądzik. Przyjęło się, że w okresie dojrzewania jest to rzecz zupełnie normalna i niemal każdy nastolatek musi przez to przejść.

Objawy trądziku u jednych są widoczne bardziej, u innych mniej, na to nie ma reguły – może być to w pewien sposób uwarunkowane genetycznie, ale w znacznym stopniu wpływa również na to sposób, w jaki żyjemy. Kiedy okres dojrzewania mija i przechodzimy w dorosłość, a z biegiem lat wciąż mamy problemy trądzikowe, powinniśmy podjąć konkretne kroki, aby coś z tym zrobić. Oczywistą opcją wydaje się wizyta u dermatologa, ale zanim podejmiemy ten krok, powinniśmy spróbować zastanowić się, co może być w naszym przypadku przyczyną trądziku i jak ją wyeliminować. Pójście do doktora traktujmy jako opcję ostateczną. Leczenie trądziku, które zaproponuje nam lekarz to bardzo często po prostu smarowanie newralgicznych miejsc na skórze przepisaną przez dermatologa maścią. Należy pamiętać, że takie preparaty mają w swoim składzie wiele nienaturalnych składników, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie oraz nie polepszyć stanu skóry. Do lekarza powinniśmy pójść, dopiero kiedy mamy naprawdę duże problemy z trądzikiem. W takim przypadku prawdopodobne jest, że przepisze nam on jakiś z dostępnych na rynku antybiotyków, jak na przykład Izotek. Taka kuracja rzeczywiście może przynieść pożądane skutki, jednak stosowanie takich lekarstw może nieść ze sobą dużo poważnych skutków ubocznych – osoby zażywające ten lek często skarżą się na chroniczne zmęczenie, brak motywacji, depresję oraz inne problemy psychiczne.

Dlatego przede wszystkim zastanówmy się, co możemy zmienić w naszym codziennym życiu. Trądzik może powodować duże natężenie stresu. W dzisiejszym świecie nie jest to łatwe i na pewno nie da się wyeliminować ich całkowicie, ale wystrzegajmy się stresujących dla nas sytuacji. Drugą ważną kwestię jest wysypianie się. Sporo osób nie docenia snu, a jest on naprawdę ważnym elementem, który wpływa na zdrowie. Organizm wtedy regeneruje się zarówno fizycznie, jak i psychicznie po męczącym dniu. Niedobór snu także może wpływać na zmiany trądzikowe. Idealnie będzie, jeśli będziemy spali 7-8 godzin każdej nocy. Trzecią, równie istotną sprawą jak powyższe, jest odżywianie. Spożywanie wysoko przetworzonego jedzenia, gotowych dań, fast foodów, słodyczy – to wszystko negatywnie wpływa na jakość naszej skóry. Leczenie trądziku za pomocą diety jest możliwe. Powinniśmy wykluczyć z naszej diety wymienione wyżej rzeczy. Ograniczmy także do minimum wszelkie produkty mleczne, ponieważ istnieją badanie, które pokazują, że po spożyciu nabiału mogą pojawiać się objawy trądziku. Unikajmy też alkoholu, ostrych przypraw oraz tłuszczu. Wzbogaćmy natomiast naszą dietę w duże ilości owoców i warzyw, które zapewnią nam solidną dawkę witamin i minerałów.