Trądzik to choroba, wokół której narosła cała masa legend. Opowiemy wam zarówno o najbardziej znanych mitach, jakie powstały wokół tego problemu, jak i o prawdach, które należy potraktować bardzo poważnie.

Trądzik – problem nastolatków
To jeden z najpowszechniejszych mitów, które dotyczą trądziku. Choć choroba ta dotyka około 80% nastolatków, jednak nie jest ona chorobą wyłącznie tej grupy ludzi. W dużej mierze i coraz częściej dotyka ona osoby po trzydziestym roku życia, skutecznie utrudniając i uprzykrzając życie.

Dyskomfort psychiczny
Niepodważalnym faktem jest, że choć trądzik nie jest chorobą, powodującą duże dolegliwości natury fizycznej, jest on poważnym defektem zarówno estetycznym, jak i psychicznym, który może powodować wiele perturbacji. Jednym z najgroźniejszych, za to prawdopodobnych i bardzo możliwych stanów towarzyszących chorobie jest depresja oraz ogromny dyskomfort psychiczny. Dlatego też nie powinniśmy bagatelizować problemu, który urosnąć może do rangi naprawdę bardzo poważnej.

Trądzik – choroba zakaźna
To powszechny mit, który pojawia się od wielu lat. Trądzikiem NIE DA się zarazić od innych, a bakterie, które go wywołują znajdują się i u osób zdrowych, w ich florze bakteryjnej.

Zła dieta prowadzi do trądziku
To tylko w połowie prawda. Mimo panującej powszechnie opinii, przyczyną powstawania trądziku nie jest nasze odżywianie, a nieprawidłowości w sposobie rogowacenia ujść mieszków włosowych. Dieta w przypadku niektórych może co prawda nasilić zmiany trądzikowe, jednak najnowsze badania udowadniają, iż nie dotyczy to dużej grupy osób y których występują zmiany trądzikowe, a wyłącznie małego odsetka chorujących. U niektórych osób odnotowuje się wzmożenie zmian skórnych po zjedzeniu tłustych potraw, ostro przyprawionych, czy też po zjedzeniu czekolady. Zjawisko to jest jednak rzadkie, występujące jedynie u niewielkiej liczby osób cierpiących z powodu trądziku.
Prawdą jest natomiast, że odpowiednia dieta zbilansowana i bogata przede wszystkim w witaminy A oraz witaminy z grupy B może zmniejszyć wydzielanie się łoju, zatem pozytywnie wpłynąć na stan oraz wygląd naszej cery.

Słońce i solarium to najlepsze lekarstwa na trądzik
To niezwykle popularny mit, w który wierzy wiele osób. Zarówno słońce, jak i solarium wspomagają leczenie trądziku, ale tylko chwilowo, wysuszając skórę. Jednak proces nadmiernego wysuszenia skóry prowadzi do wzmożenia wydzielania się łojotoku, co jest błędnym kołem. Nie należy jednocześnie zapominać, iż zbytnie eksponowanie skóry na słońcu może być przyczyną o wiele poważniejszych problemów ze skórą, niż trądzik – również groźnego czerniaka!

Intensywne mycie twarzy skutecznie leczy trądzik
To mit, któremu często ulega mnóstwo osób dotkniętych zmianami skórnymi. Częste, nadmierne i nazbyt dokładne mycie twarzy preparatami podrażniającymi skórę doprowadza do nadmiernego wysuszenia skóry i jednocześnie wydzielania nadmiernej ilości sebum, co z kolei wpływa na pogorszenie się kondycji skóry. Nie należy przy tym zapominać, że odpowiednia higiena jest sprawą priorytetową, dlatego też twarz trzeba myć dwa razy dziennie, najlepiej stosując do tego specjalnych żeli antybakteryjnych i anty trądzikowych i ciepłej wody.

Trądzik? Tego się nie leczy
Zdanie to jest oczywiście nieprawdą. Nieleczony trądzik może być przyczyną poważnych nieodwracalnych zmian na skórze. Zmiany trądzikowe pozostawione bez żadnego leczenia nie znikają, a wręcz nasilają się, powodując coraz większe problemy. W konsekwencji mogą zostać po nich nieestetyczne bruzdy i blizny. W dużym stopniu pomóc mogą odpowiednie suplementy diety oraz leki przeciwtrądzikowe, z tym, że tak jak w przypadku innych schorzeń, zaleca się wizytę u specjalisty w celu leczenia zmian. Tylko pod profesjonalną opieką lekarza możemy pokonać zaawansowany trądzik.

Hormony nasilają trądzik
Stwierdzenie powyższe jest faktem. Bardzo często nasilenie zmian można zauważyć pod koniec cyklu miesiączkowego, czyli tuż przed rozpoczęciem się menstruacji.
Podobne zmiany zaobserwować można w trakcie ciąży – u niektórych kobiet ciąża może być przyczyną zupełnego ustąpienia zmian, u innych natomiast odwrotnie – poważne zaostrzenie trądziku. Przyczyną tego stanu rzeczy są zmiany hormonalne.

6 mar Brak komentarzy admin Marchingband , ,