Trądzik jest zmorą tysięcy nastolatków oraz osób dorosłych. W dzisiejszych czasach można leczyć go różnymi metodami, wśród których największą popularnością cieszą się oczywiście kosmetyki, leki i suplementy diety. Dobrze jest jednak od czasu do czasu dać skórze i żołądkowi odpocząć i spróbować zastosować na tę przykrą dolegliwość sprawdzone domowe metody.

Walcząc z bakteriami
Za powstawanie ropnych wyprysków odpowiadają bakterie, które namnażają się w zatkanych zbyt dużą ilością łoju porach. Aby więc nie dopuścić do tworzenia się bolesnych pryszczy, warto zrobić sobie maseczkę czosnkową. Jej zapach może być wprawdzie dość nieprzyjemny, jednakże czosnek posiada doskonałe właściwości antybakteryjne i – co najważniejsze, nie uczula, zatem będzie dobry dla każdego. Do przygotowania maseczki potrzebna jest jedna główka czosnku, którą należy rozgnieść i nałożyć na całą twarz, omijając okolice oczu. Usuwa się ją następnie letnią wodą po upływie 20 minut, a na twarz nakłada się lekki krem nawilżający albo matujący.

Drożdże do picia
Na trądzik dobrze działa również picie drożdży rozpuszczonych w gorącej wodzie. Bezwzględnie należy przestrzegać zasady, by drożdże były rozpuszczane we wrzątku, ponieważ zanim je wypijemy muszą być one martwe. Martwe drożdże zawierają bowiem mnóstwo witamin z grupy B, których niedobór zazwyczaj prowadzi do zaburzeń gospodarki hormonalnej i pojawiania się niedoskonałości i wyprysków na skórze. W przypadku, gdy drożdże zostaną rozpuszczone w wodzie zbyt zimnej, będą wówczas pobierać witaminy i składniki mineralne z przewodu pokarmowego, jeszcze bardziej pogarszając stan skóry. Przygotowaną mieszankę drożdży z wodą trzeba pić codziennie rano i wieczorem, po jednej łyżce stołowej.

Peeling solny
Efektywną walkę z trądzikiem ułatwia również systematyczne wykonywanie peelingów, które usuwają martwy naskórek i chronią przed zatykaniem porów. Domowy peeling można uzyskać z połączenia łyżki stołowej soli oraz odrobiny żelu do mycia twarzy lub kremu nawilżającego. Składniki peelingu należy wymieszać ze sobą i nałożyć na twarz. Po nałożeniu należy wykonywać masaż twarzy okrężnymi ruchami przez około 2-3 minuty, pilnując, żeby nie dostała się ona do oczu, ust i nosa. Na koniec twarz myje się letnią wodą i nakłada się na nią krem matujący.

Mleko do przemywania
Należy też pamiętać o przemywaniu twarzy w ciągu dnia. Jest ono ważne zwłaszcza jeśli chodzi o tych nastolatków, którzy cierpią z powodu nadmiernego błyszczenia się skóry. Buzię można przemywać mieszanką złożoną z kilku łyżek mleka i łyżeczki gałki muszkatołowej. Mikstura taka posiada właściwości łagodzące oraz ściągające, dzięki czemu pomaga również zwalczać niedoskonałości i ropne wypryski i zmniejszać ból towarzyszący ich pojawianiu się się na twarzy.